Problemi i madh i Girona: Senzacioni i La Ligas nuk mund të luajë në Ligën e Kampionëve – edhe nëse e mbyll sezonin në Top 4

Girona konsiderohet një hit absolut i elitës së futbollit spanjoll këtë edicion.Ad Image

Skuadra e Gironas ka grumbulluar 45 pikë në sezonin e deritanishëm dhe ka pikë të barabarta me Real Madridin lider. Megjithatë, tani ka lindur një problem i papritur për ekipin katalunas, përcjell lajmi.net.

Gjegjësisht, nëse skuadra e Gironas përfundon në një nga katër vendet e para të sezonit, dhe ka të gjitha mundësitë që do ta bëjë, nuk do të mund të luajë në Ligën e Kampionëve.

Arsyeja është se Girona dhe Manchester City kanë të njëjtin pronar dhe sipas rregullave të UEFA-s, dy ekipe nuk mund të luajnë në Ligën e Kampionëve nën të njëjtin pronar.

Kush e zotëron Girona FC?

Girona është pjesë në pronësi të City Football Group (CFG) i cili është pjesë e një portofol investimesh të “interesave globale të futbollit” për pronarët e Manchester City – Abu Dhabi United Group (ADUG).

ADUG krijoi CFG në 2014 për të menaxhuar dhe mbikëqyrur investimet dhe projektet e zhvillimit, në një listë klubesh, nën kontrollin e tyre të përhapur në të gjithë botën.

Në shembullin e Gironas, CFG bleu një 44.3% të aksioneve – e cila që atëherë është rritur në 47% – në klub në 2017, me palët e tjera kryesore të interesuara të udhëhequra nga vëllai i Pep Guardiolës, Pere, si pjesë e Girona Football Group.

Marrëveshja midis dy klubeve, nën bashkëpronësinë e CFG, lidhet me një sërë ‘asetesh të përbashkëta’ duke përfshirë huatë e lojtarëve dhe mbështetjen financiare./Lajmi.net/