Pal Lekaj: Nagavcin dikur e kam shkarkuar me kërkesë të prindërve, çka keni pritur nga ajo?

Ish-kryetari i Gjakovës, Pal Lekaj, ka thënë se e kishte shkarkuar Arbërie Nagavcin nga pozita e Drejtoreshës së Shkollës “Yll Morina” me kërkesë të këshillit të prindërve dhe për shkak të performancës të dobët. Ai kështu ka komentuar vendimin e Ministrisë së Arsimit për ndalimin e praktikës së blerjes së

Read More

Bastisjet dhe arrestimet e sotme, Haradinaj: Kurti i sëmurë për pushtet

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas arrestimeve të sotme lidhur me aferën për rezervat shtetërore. Ai e ka quajtur kryeministrin Albin Kurti të sëmurë për pushtet, derisa kërkon mocion të mosbesimit. “Degradimi i qeverisë ka arritur në përmasa enorme, si në planin e brendshëm ashtu edhe në atë

Read More

Kurti vazhdon me të vetën: Kordinimi me ndërkombëtarët nuk nënkupton mu pajtu me ta

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë një intervistë për BBC-në, ku ka thënë se Qeveria që ai drejton do të bëjë kontribuojë për de-përshkallëzim. “Ju keni garancinë time se qeveria e Kosovës në asnjë mënyrë nuk do të kontribuojë në përshkallëzimin, do të bëjë gjithçka për deeskalim…prandaj keni vullnetin

Read More

Raporti i DASh për trafikimin e njërzve: 12 rekomandime për Qeverinë e Kosovës

Koordinatori Kombëtar Kundër Trafikimit me Njerëz, zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Blerim Gashani, ka mbajtur takim me Autoritetin Kombëtar Kundër Trafikimit me Njerëz. Sipas njoftimit të MPB-së, ky takim ishte jashtë takimeve të rregullta të këtij Autoriteti dhe u organizua me rastin e publikimit të Raportit të Departamentit Amerikan

Read More

Reshjet e shiut paralizojnë thuajse plotësisht një pjesë të Prishtinës

Reshjet e pandërprera të ditëve të fundit, madje dhe më të dendura që ishin sot, kanë shkaktuar mjaft probleme në zhvillimin e komunikacionit në kryeqytet. Sasi e madhe të ujit ka përfshirë rrugën kryesore në lagjen Lakrishte shkruan lajmi.net. Kjo ka vështirësuar edhe mbarëvajtjen e komunikacionit. Instituti Hidrometoreologjik ka paralajmëruar

Read More

Çitaku për takimin e së hënës: Kemi frikë se do të nënshkruhet “status-quo” e re

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, ka folur për takimin e 27 shkurtit në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në kuadër të dialogut. Çitaku ka kritikuar Kurtin për mungesë transparencë, ndërsa ka thënë se po shkon në Bruksel pa e

Read More

Katër skuadra kalojnë në raundin tjetër të Kupës së Kosovës

Kupa e Kosovës, këto pesë skuadra vazhdojnë në raundin tjetër Kupa e Kosovës është një tjetër trofe shumë i rëndësishme neë futbollin kosovarë ku shumë skuadra synojnë që në fund të edicionit ta fitojnë atë. Tashmë janë zhvilluar ndeshjet e rrethit të parë ku morën pjesë dhjetë skuadra, raporton KosovaPress.

Read More

Kurti: Kosovo marked an increase in the economy, exports and jobs

The Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, wrote a status on Facebook where he was not spared at all in praising himself and his government for growth and economic progress in Kosovo. According to Prime Minister Kurti, the government has offered great support to businesses in Kosovo and has also

Read More

The inspectorate in action: Does not find three doctors at the workplace in different clinics

The Health Inspectorate has intensified inspections in the KKUK Clinics, general hospitals and primary services to see how health professionals are respecting their working hours, with an emphasis on those who work in the private sector as well. From these inspections, some doctors of the Clinic of Urology, Abdominal Surgery

Read More

Minister Peci: Subsidies for farmers will be made public next week

The Minister of Agriculture, Forestry and Rural Development, Faton Peci today during the day visited the village of Domanek in Drenas, where he was recieved by the farmers of this village, most of whom were already developing their agricultural acitivity. On this occasion, the Minister of HRD, Faton Peci informed

Read More