Lufta në Ukrainë dhe sulmet e huaja kibernetike, BE shpalos detaje nga takimi i Borrellit me liderët e Ballkanit në New York

Përfaqësuesi i Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell gjatë ditës së djeshme (e martë), priti në një drekë jozyrtare në New York liderët e Ballkanit Perëndimor. Ky takim u mbajt në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (APKB). “Diskutimi sot u fokusua në

Read More

Jasharaj para Komisionit për Arsim: Fajtori i vetëm për grevën është Kurti

Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë se fajtori i vetëm për grevën në arsim është kryeministri Albin Kurti dhe qeveria që ai drejton. Këtë deklaratë Jasharaj e bëri në Komisionin për Arsim ku po diskutohet për grevën e cila po mbahet tash e katër javë. Sipas tij, qeveria po

Read More

Ekspertët alarmojnë për dëmin që po u shkaktohet nxënësve, grevën e quajnë të tepërt e tallje

Greva në arsim ka hyrë në javën e tretë, duke bërë kështu që të humbin numër i madh i orëve mësimore. Sipas ekspertëve të arsimit, e gjitha kjo është në dëme të nxënësve, duke e quajtur grerën të tepërt dhe tallje. Ish-zëvendësministri i Arsimit, Xhavit Rexhaj, tha se kërkesat e

Read More

Rasti ‘Brezovica’: Njësitë Speciale me aksion në lagjet e njohura të Prishtinës, arrestohen disa persona

Zyrtarë të shumtë policorë janë parë sot rrugëve të Prishtinës. Njësi të Specializuara janë duke kryer një operacion të gjerë të kontrolleve në disa prej lagjeve të kryeqytetit. Ky operacion njoftohet të jetë vazhdimësi i hetimeve në rastin “Brezovica”. Deri më tani në media njoftohet se zyrtarët policorë kanë kryer

Read More

Dështon të arrihet një marrëveshje, SBASHK me akuza ndaj Avokatit të Popullit: Po tenton përçarje, greva nuk do të ndalet

Ka dështuar të arrihet një marrëveshje ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe BSPK-së për ndërprerjen e grevës, përkundër përpjekjeve të Avokatit të Popullit. Në një njoftim të fundit, SBASHK ka njoftuar se nuk do ta pranojë draft-marrëveshjen e propozuar nga Avokati i Popullit. “Kryetarët e niveleve komunale sindikale e të universiteteve

Read More

Qeveria mban mbledhje në orët e vona: Merr vendime për rrymën, pensionistët, targat RKS dhe pronat në Zubin Potok

Qeveria e Republikës së Kosovës në orët e vona ka mbajtur mbledhjen e 97-të, në të cilën ka aprovuar gjashtë vendime. Sipas komunikatës së ZKM’së, eshtë miratuar vendimi për ndarje të mjeteve buxhetore në vlerë prej 19 milionë eurove, lidhur me Pakon e Ringjalljes Ekonomike, në kuadër të masës 3.7 – Mbështetje

Read More

Jasharaj mohon lajmet: Nuk jemi tërhequr nga kërkesa për 100 euro shtesë

Kryetari i SBASHK , Rrahman Jasharaj, ka demantuar lajmet se janë tërhequr nga kërkesa kryesore për shtesën prej 100 eurosh. Jasharaj tha për “Gazeta Blic” se as BSPK-ja as SBASHKU dhe as shërbyesit civil nuk janë tërhequr nga asnjë kërkesë e bërë publike deri tani “Jo, nuk eshte i vertetë

Read More

SBASHK’u tërhiqet nga kërkesa për 100 euro shtesë, ka një kusht të ri për qeverinë

Greva në arsim po shkon drejt fundit. Një marrëveshje për ndërprerjen e saj mes Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Qeverisë së Kosovës është afër të arrihet. Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj është tërhequr nga kërkesa për 100 euro shtesë për mësimdhënësit deri në zbatimin e Ligjit për Pagat. Në

Read More

Qeveria paralajmëron reduktime në dimër dhe ndalje të eksportit të peletit

Qytetarët dhe bizneset duhet të kursejnë energjinë elektrike dhe të gjejnë alternativa për ngrohje gjatë dimrit, me qëllim që të minimizohet nevoja për reduktimet e energjisë elektrike, tha ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli. Gjatë një konference për media më 20 shtator, pas vizitës në Termocentralin Kosova B, Rizvanolli se stina

Read More

Abdullahu thumbon Qeverinë: ‘A i kujtohet ndokujt se këta kanë ardhur në pushtet duke thënë se nuk do t’i rrisim pagat?’

Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës, Faton Abdullahu, duke folur për pagat e mësimdhënësve, ia ka kujtuar pushtetit premtimet për pagat sa ishin në opozitë, dhe se ardhja në pushtet e tyre nuk ka ndodhur duke thënë se nuk do të ketë rritje pagash, shkruan Gazeta Metro. Abdullahu ka thënë

Read More