Vështirësi për të mbetur shtatzënë? Sistemi Kinez revolucionar mundet të ju ndihemoj.

Mbi 137,358 gra tashmë kanë mbetur shtatzënë në mënyrë natyrale dhe kanë lindur bebe të shëndetshme falë mrekullisë së shtatzënisë. Tani është koha JUAJ Çfarë është sistemi kinez i mrekullive të shtatzënisë? Sistemi kinez është një sistem holistik dhe i lashtë kinez i vërtetuar revolucionar klinikisht, me 5 hapa, për

Read More

​BioNTech: Vaksina kundër kancerit mund të jetë e disponueshme deri në vitin 2030

Çifti i martuar, profesor Ugur Sahin dhe Ozlem Turedzi, të cilët themeluan BioNTech, një kompani bioteknike që zhvilloi një vaksinë efektive mRNA kundër Covid-19 me Pfizer, parashikuan që një vaksinë kundër kancerit mund të jetë gjerësisht e disponueshme në dekadën e ardhshme. Duke folur si i ftuar në “E diela

Read More

Çfarë nuk duhet të bëjmë pas ndarjes?

Pas ndarjes nga partneri është e natyrshme që instinktivisht të dëshironi të shmangni, mohoni, mbuloni dhe/ose shtypni dhimbjen tuaj kur kaloni në një ndarje, por këto mekanizma përballimi nuk funksionojnë kurrë në planin afatgjatë. Më poshtë janë gjashtë gjërat më specifike pas ndarjes se “çfarë nuk duhet të bëni”: 1)

Read More

Betim Gjoshi: Kurti po i nxitë deputetët e tij si Dimal Basha kundër mësimdhënësve

Zyrtari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Betim Gjoshi, ka thënë se kryeministri Albin Kurti, po i nxitë deputetët e tij, kundër mësimdhënësve, transmeton Gazeta Metro. Në një postim në Facebook, Gjoshi ka thënë se Dimal Basha, po tregon që kurrë nuk largohet inati prej arsimtarit që ta qet 1’sh.

Read More

‘Shkelja kush mundet’: Putin shpalli ‘mobilizimin e pjesshëm’, rusët po hallakatin internetin për bileta që të ikin

Në Rusi në Google kërkimi më i shpeshtë e me rritje drastike në 12 orët e fundit është si të largohesh nga vendi sa më shpejtë e sa më direkt. Biletat e aeroplanëve janë shtrenjtuar deri në 1000 %, transmeton Gazeta Metro. Presidenti rus Vladimir Putin të mërkurën mbajti adresimin

Read More

Trendafilova: Në fund të këtij viti, apo në fillim të vitit të ardhshëm, nis gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK’së

Kryetarja e Gjykatës Speciale të Kosovës, me seli në Hagë, Ekaterina Trendafilova, ka thënë se në fund të këtij viti, apo në fillim të vitit të ardhshëm, pret të nisë gjyqi ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përfshirë ish-presidentin, Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarët, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi, dhe ish-anëtarin

Read More

Ardian Kastrati flet për deputetët: Veç sot për qeto pallavra, i marrim nga 160 euro

Komisioni për Arsim ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës. Në këtë mbledhje të pranishëm ishin përfaqësuesit e Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë në Kosovë. Ndër të tjerash, kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj ka paraqitur edhe njëherë kërkesat e mësimdhënësve, që janë nga 100 euro shtesë deri në

Read More

Zëvendësministri kosovar: Komisionerja evropiane tha se Kosova i ka përmbushur kriteret për liberalizim

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Blerim Gashani, është takuar në Bosnje e Hercegovinë me ministra, zëvendësministra e udhëheqës të tjerë të institucioneve shtetërore, por edhe të organizatave joqeveritare të vendeve të Ballkanit, Evropës dhe Turqisë, për të marrë pjesë në Dialogun e Dytë të Sarajevës për Migrim. Sipas tij, në

Read More

Përgatisni kastravecë të mbushur freskues, janë shumë të shijshëm

Kemi recetën me të cilën shumë shpejt dhe lehtë do t’i përgatisni kastravecët e mbushur. Përbërësit: – 1 kastravec i madh, – 100 g djathë krem, – 2 thelpinj hudhre, – 2 grushte mentë (majdanoz, borzilok, kopër) – uthulle balsamike, – kripë. Përgatitja: Përzieni djathin dhe fletët e grira të

Read More

Grevisti e ofendon rëndë Dimal Bashën pas përplasjes me Rrahman Jasharajn

Mbledhja e sotme e Komisionit për Arsimit, ku të ftuar ishin përfaqësuesit e SBASHK-ut për të diskutuar për grevën, është zhvilluar me shumë debate dhe tensione. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, hodhi disa akuza ndaj kryetarit të SBASHK-ut, Rrahman Jasharajt, duke bërë këtë të fundit që ta lëshojë mbledhjen.

Read More