“Plagët e luftës”, libri më i ri nga Flamur Maloku

Libri “Plagët e luftës”, është libri më i ri i autorit Flamur Maloku. Ai ka bërë një përzgjedhje dhe përmbledhje poezish të autorëve shqiptarë me temë për historinë e Kosovës, shkruan lajmi.net. Këtë libër autori ka vendosur ta publikoj me 28 nëntor, në Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë dhe ditëlindjes

Read More

“Kultura Shqiptare” – Mbahet edicioni i dytë i “Javës së Artit” në Prizren

Organizata “The Art’ me seli në Suharekë, po organizon edicionin e dytë të Javës së Artit në Prizren. Ky edicion i Javës së Artit do ti dedikohet kulturës dhe traditave shqiptare. Java e Artit këtë vit do të mbahet me 21 dhe 22 nëntor, në Qendrën Tregtare Galeria në Prizren.

Read More

Përurohet në Peshkopi busti i Hasan Prishtinës

Bashkia e Dibrës në bashkëpunim me Fondacionin “Hasan Prishtina”, kanë bërë inaugurimin e bustit të heroit kombëtar Hasan Prishtina në Peshkopi, me rastin e dy jubileve, atë të 150-vjetorit të lindjes dhe 90-vjetorit të vrasjes. Rrahim Spahiu, kryetar i Bashkisë së Dibrës, tha se me këtyre dy jubileve kanë organizuar

Read More

‘Enciklopedia imagjinare’, libri më i ri i autorit Bajram Kosumi

Sot doli nga shtypi libri më i ri i autorit Bajram Kosumi, ‘Enciklopedia imagjinare’, botim i dy shtëpive botuese Artini-Toena. Ky libër promovohet më 16 shtator, prej orës 13, në stendën e Toenës, në Panairin e Librit në Tiranë. Autori i ‘Enciklopedia imagjinare/Postroman’ ka njoftuar se filloi të shkruajë shkronjat

Read More

Policia nis hetimet për shkakun e djegies së shtëpisë së familjes Koroglu

Sot pasdite, shtëpia e familjes Koroglu, njëra nga shtëpitë më të vjetra të Mitrovicës dhe monument i trashëgimisë kulturore dhe historike është përfshirë nga zjarri. Rastin për lajmi.net e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Mitrovicës, Avni  Zahiti. Ai ka shtuar se shkaku i djegies së kësaj shtëpie

Read More

Festivali i Këngës për herë të parë në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, ndahen 350 mijë euro

Festivali i Këngës për herë të parë do të mbahet në Pallatin e Rinisë në kryeqytet, ka njoftuar kryetari i komunës, Perparim Rama. “E kemi pastruar në tërësi sallën e djegur të Pallatit dhe tani po ja lëmë të kaluarës. Këtë javë kjo hapësirë do të mbushet me njerëz si

Read More

Filmi u bë viral në Tik Tok, por regjisorja u pagua vetëm tre dollarë

Regjisorja Catherine Hardwicke ka treguar se është paguar vetëm tre dollarë për ta xhiruar filmin nga viti 2003, “Thirteen”, sepse studiot filmike nuk dëshironin të xhironin një film të ranguar R për vajzat tinejxherë. Dy dekada pas publikimit të filmit që e shkroi për vetëm gjashtë ditë, filmbërësja ka rrëfyer

Read More

“Askush nuk ikën pa i larë hesapet” – me kë e ka Stresi në mesazhin e fundit?

Reperi Stresi është duke shijuar pushimet verore si teksa nuk kanë munguar as performancat në klubet e bregdetit. Por duket se jo çdo që shkon mirë për Stresin, e sipas postimti të tij të fundit, dikush ia ka prishur rehatinë e pushimeve. “Qent lehin se jan qen din vec me

Read More

Luizi rendit Kiarën para nënës, këtë të fundit e lë prapa në veturë

Luizi krijon situata interesante përmes rrjeteve sociale aty ku është goxha aktiv. Një situatë qesharake po qarkullon në TikTok, ku flet për debatin nusja apo vjehrra në vendin e parë në veturë. Ai tregon se ul Kiarën në të parin e nënën pas, pasi në vendin e pasëm pasagjeri është

Read More

Britney Spears thyen heshtjen për divorcin: “Jam pak e tronditur”

Britney Spears ka thyer heshtjen e saj për divorcin e afërt nga bashkëshorti Sam Asghari. Këngëtarja hyri në Instagram për të lëshuar një deklaratë të gjatë. “Siç e dinë të gjithë, unë dhe Hesami nuk jemi më bashkë… 6 vjet janë një kohë e gjatë për të qenë me dikë,

Read More