Letra e Dritan Goxhajt nga qelia e Burgut 313 në Tiranë

SHQIPËRIA, KOSOVA DHE “GRUSHTI” JURIDIK I SHTETIT Të arrestuarit dhe të dënuarit e fundit të ndërgjegjes në Republikën e Shqipërisë kanë qenë në vitin 1989. Prej atij viti Shqipëria ka tentuar të ecë në rrugën europiane, pa të arrestuar apo të dënuar të ndërgjegjes. Megjithatë, plot 30 vjet më pas,

Read More

Nënë Pashakoja e Korçës dhe Nënë Pashakoja e Gjakovës

Guri përkujtimor i kësaj nëne “shekspiriane” është marrë në përkujdesje nga Komuna e Gjakovës, në pritje të një vendimi se ku do të vendoset. Nënë Pashke Marku kurrë nuk do ta kishte dashur këtë fat, të bëhej e njohur për asnjë lloj motivi, qoftë dhe për mirë, si i thonë

Read More

​Rama dhe kryeministri holandez: Komuniteti Politik Evropian është ide e mirë

Më 24 shkurt, ndërkohë që Rusia nisi pushtimin e saj brutal të Ukrainës, Evropa u përball me zgjimin e beftë se paqja në kontinent nuk është e garantuar. Kjo luftë e pashembullt dhe e pajustifikuar është sulm kundër rendit juridik ndërkombëtar dhe, si e tillë, përbën një kërcënim për lirinë

Read More

Përgatisni kastravecë të mbushur freskues, janë shumë të shijshëm

Kemi recetën me të cilën shumë shpejt dhe lehtë do t’i përgatisni kastravecët e mbushur. Përbërësit: – 1 kastravec i madh, – 100 g djathë krem, – 2 thelpinj hudhre, – 2 grushte mentë (majdanoz, borzilok, kopër) – uthulle balsamike, – kripë. Përgatitja: Përzieni djathin dhe fletët e grira të

Read More

Deputetja e LDK-së: Kërkoni ndihmë nga ndërkombëtarët për zbardhjen e krimit në Gllogjan

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se për zbardhjen e krimit në Gllogjan të Deçanit duhet të kërkohet ndihmë nga ndërkombëtarët, në rend të parë te institucionet e sigurisë amerikane. Këtë reagim Bajrami e ka bërë pasi autori apo autorët e vrasjes së trefishtë në Gllogjan

Read More

Borrell: Thërras Kosovën dhe Serbinë për intensifikim të punës për marrëveshje gjithëpërfshirëse

Shefi i Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, në Samitin Bërdo ka takuar kryeministrin Albin Kurti. Përmes një shkrimi në Twitter, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të punojnë më shumë drejt marrëveshjes përfundimtare. “Diskutuam marrëveshjen e javës së kaluar në mes të Beogradit dhe

Read More