​Rama dhe kryeministri holandez: Komuniteti Politik Evropian është ide e mirë

Më 24 shkurt, ndërkohë që Rusia nisi pushtimin e saj brutal të Ukrainës, Evropa u përball me zgjimin e beftë se paqja në kontinent nuk është e garantuar. Kjo luftë e pashembullt dhe e pajustifikuar është sulm kundër rendit juridik ndërkombëtar dhe, si e tillë, përbën një kërcënim për lirinë

Read More

Përgatisni kastravecë të mbushur freskues, janë shumë të shijshëm

Kemi recetën me të cilën shumë shpejt dhe lehtë do t’i përgatisni kastravecët e mbushur. Përbërësit: – 1 kastravec i madh, – 100 g djathë krem, – 2 thelpinj hudhre, – 2 grushte mentë (majdanoz, borzilok, kopër) – uthulle balsamike, – kripë. Përgatitja: Përzieni djathin dhe fletët e grira të

Read More

Deputetja e LDK-së: Kërkoni ndihmë nga ndërkombëtarët për zbardhjen e krimit në Gllogjan

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se për zbardhjen e krimit në Gllogjan të Deçanit duhet të kërkohet ndihmë nga ndërkombëtarët, në rend të parë te institucionet e sigurisë amerikane. Këtë reagim Bajrami e ka bërë pasi autori apo autorët e vrasjes së trefishtë në Gllogjan

Read More

Borrell: Thërras Kosovën dhe Serbinë për intensifikim të punës për marrëveshje gjithëpërfshirëse

Shefi i Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, në Samitin Bërdo ka takuar kryeministrin Albin Kurti. Përmes një shkrimi në Twitter, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të punojnë më shumë drejt marrëveshjes përfundimtare. “Diskutuam marrëveshjen e javës së kaluar në mes të Beogradit dhe

Read More