Deputetët e komisionit për Ekonomi e kritikojnë ashpër paralajmërimin e ZRRE-së për shtrenjtim të rrymës

Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, ka shqyrtuar Planin e Përformancës për vitin 2023 e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE), me ç’rast u paralajmërua shqyrtim i jashtëzakonshëm i tarifave të energjisë elektrikee. Kryetari i Bordit të ZRrE-së, Ymer Fejzullahu, tha se janë plotësuar të gjitha kushtet ligjore për

Read More

Komandanti i FSK-së raporton para deputetëve, diskuton për sfidat

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Bashkim Jashari, sot ka raportuar në Komisionin parlamentar për Çështje të sigurisë dhe Mbrojtjes. Me deputetët e Kuvendit të Kosovës, ai ka diskutuar për sfidat me të cilat po përballet FSK-ja, por takimi është zhvilluar pa praninë e mediave. Pas takimit, kryetari

Read More

Kurti tani po e “admiron” planin franko-gjerman, ua rithekson amerikanëve qëndrimin e tij PRO

Qeveria e Kosovës ka dhënë detaje për takimin e sotëm të kryeministrit Kurti me përfaqësuesin e përhershëm të SHBA-ve në OSBE. Në një komunikatë për media, u tha se Kurti ka ritheksuar se Qeveria është e angazhuar për “dialog parimor” nga i cili duhet të përfitojnë qytetarët e të dyja

Read More

Infermierët të pakënaqur me koeficientin: Paralajmërohet ikje masive e tyre

Infermierët e angazhuar në institucionet publike shëndetësore janë të pakënaqur me vlerën e koeficientit prej 105 euro. Sipas Sindikatës së Infermierëve, një vlerë e tillë veçse ka zbehur dëshirën e këtyre punëtorëve shëndetësorë për të vazhduar punën në klinikat e spitalet e Kosovës. Kryetari i Sindikatës së Infermierëve, Përparim Berisha

Read More

Kursimi i energjisë elektrike është jetik këto ditë

Duke marrë parasysh situatën në të cilën ndodhemi, si dhe rënien e temperaturave, kursimi i energjisë elektrike në këtë pikë është i domosdoshëm. Energjia elektrike pos që është e vështirë të sigurohet, kërkesa e madhe po e mbingarkon edhe rrjetin, duke bërë që të krijohen vëshirësi edhe në operim, sidomos

Read More

LDK: Kosovës nuk i duhet një marrëveshje bazë që nuk përmban njohjen

Pas pranimit në parim nga ana e Kosovës propozimin e BE-së për marrëveshjen me Serbinë, ka reaguar partia opozitare LDK. LDK përsërit edhe njëherë qëndrimin e saj, të marrë më datë 16 janar në mbledhjen e Kryesisë Qendrore mbi procesin e dialogut. “Për LDK-në, Kosovës nuk i duhet një marrëveshje

Read More

Deputeti serb kapet duke shikuar filma për të rritur në seancë, jep dorëheqje

Një ngjarje e paprecedent ka ndodhur në Kuvendin e Serbisë. Deputeti Zvonimir Steviq, anëtar i Partisë Socialiste të Serbisë, është kapur nga kamerat që qëndrojnë lartë në Kuvend, duke shikuar filma për të rritur në telefonin e tij, transmeton lajmi.net. Mediat në Beograd raportojnë se e gjithë kjo ka ndodhur

Read More

Flet komandanti i grupit të FSK-së në Turqi: Jemi 30 veta, shpresoj të ndihmojmë sado të mundemi

Komandanti i ekipit të kërkim shpëtimit nga Kosova, Egzon Syla, ka folur për misionin e FSK-së në Turqi. Ai në një intervistë për A2 CNN, ka thënë se janë dy ekipe të shpëtimit urbane, teksa me vete kanë marrë edhe qentë e kërkim shpëtimit, shkruan lajmi.net. Syla ka shtuar se

Read More

Pamje të frikshme nga Turqia: Lagja shembet brenda sekondash, kamera e veturës kap momentin

Pamje të frikshme vijnë nga Turqia, nga momenti i tërmeteve që ndodhën dje, e që shkaktuan mijëra viktima. “Hurryiet” ka publikuar pamje të incizuara nga kamera e vendosur në një veturë e cila po lëvizte në qytetin Kahramanmaras, shkruan lajmi.net. Gjersa ajo po kalonte në një lagje, lëkundjet e tërmetit

Read More

Tahiri: Në 2022 ka humbur 6% e kontributeve në Trust

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka dhënë një informacion mjaftë shqetësues. Ai me anë të një postimi në Facebook, ka bërë me dije se kanë pranuar pasqyrat e Trustit Pensional, nga ku vërehet se 6% e kontributit total në Trust ka humbur vetëm më 2022, shkruan lajmi.net.

Read More