Me ndihmën e ShBA-së hoqëm kompetencat ekzekutive të Asociacionit dhe siguruam letrën e Mogherinit

Shumë herë kam deklaruar se bashkëpunimi i udhëheqjes së Kosovës me SHBA-të ka qenë qenësor në të gjitha proceset jetike për Kosovën, si në Konferencën e Rambujes, në dialogun e Brukselit dhe në bisedimet e Vjenës. Nga të gjitha këto procese kemi dalë të fituar. Prandaj bashkëpunimi dhe koordinimi me

Read More

SI MUND TË JETË EUROPA PA KISHA DHE PA PARTI

Europa i ngjan një statuje të vjetër të cilës po i lëkunden këmbët. Dy këmbët mbi të cilat ajo ka qëndruar për shekuj janë demokracia dhe krishtërimi. Demokracia funksionon përmes partive dhe Krishtërimi përmes kishës. Sot të dyja këto këmbë janë më të dobëta dhe më të plasaritura se kurrë.

Read More

Kushtetuta materiale e Albin Kurtit dhe modelet më të mira të autonomisë në Evropë

Marrëveshja De Gaspari – Gruber ka qenë dhe është përfundimtare, Aneksi Ohrit mbetet i përkohshëm, me synim të qartë mbajtjen pezull e nën vlerësim të vazhdueshëm të natyrës së shtetit të Kosovës që u shpall më 17 shkurt 2008. Kjo është esenca e kushtetutës materiale dhe e Republikës së Tretë të Kosovës që ka

Read More

Hamas është ISIS: Duhet mposhtur atë

Jetët tona aktualisht janë të ndara në dy periudha kohore: Koha para 7 tetorit, 2023, dhe kohën pas asaj date. Izraeli po kalon në një fazë plot me tronditjet, dhimbje dhe tmerre në vazhdën e masakrës së egër të kryer nga Hamasi mbi civilët e pafajshëm në mëngjesin e Shabbatit,

Read More

Kosovë-Serbi: Marrëveshje ose Marrëveshje!

Ngjarjet e 24 shtatorit në Banjskë kanë ndikuar në shumë gjëra. Megjithatë përkundër vrazhdësisë së incidentit, nuk ka ndikuar dhe nuk mund të ndikojë në thelbin e procesit. Marrëveshja e Ohrit për zbatimin e Marrëveshjes Themelore ende qëndron dhe të dyja palët, Kosova dhe Serbia, duhet ta zbatojnë atë. Burimet

Read More

Sot që të dytë gënjyen, edhe Kurti edhe Vuçiqi

Pesë ndërmjetësit ndërkombëtar u shfaqën sot në Prishtinë dhe Beograd, në kuadrin e imponimit të një marrëveshje për depërshkallëzimin e situatës në Veri të Kosovës dhe të dy palët, si Prishtina, ashtu dhe Beogradi, duket se kanë pranuar në heshtje detyrat e shtëpisë deri më 5 nëntor. Shkruan: Mero Baze

Read More

Vetëmenaxhimi në këmbim të njohjes de facto, kjo është të shtunën në tavolinë

Vetëmenaxhimi në këmbim të njohjes de facto do të jetë formula e vetme qe pesëshja e ka të shtunën në tavolinë si pjesë e marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë. Shkruan: Baton Haxhiu Kjo do të jetë një përmendje e rëndësishme, e cila tregon se marrëveshja synon të lejojë komunitetin serb

Read More

Samiti Berlinit në Tiranë ishte një shuplakë për të gjithë ata që nuk e duan Shqipërinë

Që nga koha e “Pellazgëve” kurrë e gjithë Europa nuk ka ardhur në tokën e shqiponjave. Shkruan: Kreshnik Spahiu Tirana u vulos si kryeqyteti europian më i qëndrueshëm dhe më i besueshëm për perëndimin në Ballkanin perëndimor. Samiti i Berlinit qe një shuplakë edhe për promovuesit e idesë së krijimit

Read More

Shqiptari që na ka mbajtur “me kokë nga Perëndimi” në Tiranë  

Ismail Kadare sonte në mbrëmje do të çelë vizitën zyrtare të presidentit të Francës, Emanuel Macron, në një ceremoni ku ai do të pranojë titullin më të lartë të Republikës franceze “Oficer i Madh i Legjionit të nderit”, të cilin do t’ia dorëzojë presidenti i Francës. Shkruan: Mero Baze Gjesti

Read More

Pse fiton Kombëtarja e Shqipërisë?

Shqiptarët luajnë futboll prej gati 100 vitesh, por asnjëherë ata nuk kanë fituar kaq shpesh dhe kaq lehtësisht, si kohët e fundit. Lojtarë të mëdhenj, ndoshta edhe më të mëdhenj se këta që luajnë sot, Shqipëria ka patur disa, por ekip të madh, nuk ka patur asnjëherë. Shkruan: Ben Blushi

Read More