Mjeshtri i Krizave

A mundet Albin Kurti me mbijetu pa kriza? Ai sigurisht që nuk duket i interesuar për problemet e qytetarëve dhe familjeve se asnjëherë nuk e përmendi inflacionin e perimeve 28% e as pagat mesatare që vetëm 28% u rritën për 10 vjet, e vetëm 14€ mesataren vitin e fundit. Shkruan:

Read More

Fitore tani quhet rikthimi në pikën në zero

Gjatë komunizmit në Shqipëri tregohej një anekdotë për një kryefamiljar, i cili kërkonte vazhdimisht një shtëpi më të madhe për familjen e zgjeruar të tij. Shkruan: Mero Baze Kryetari i Komitetit e thirri dhe i tha se kërkesa juaj do të plotësohet në të ardhmen, por deri atëherë sa të

Read More

Kështu e kemi humbur Nishin e Shkupin

Nëse se ke fuqinë dhe forcën në terren, duhesh me pas aleatët e fuqitë e mëdha me ty… e nëse nuk ke as fuqi as forcë në terren dhe gjithashtu i ke humbur aleatët e fuqitë e mëdha, ti ke humbur kokën tënde dhe lojën. Shkruan: Shenoll Muharremi Në Selanik

Read More

Çka pritet nga takimi i 14 shtatorit 2023?

Takimi i 14 shtatorit 2023 në Bruksel duket se do të ketë në qendër vetëm deeskalimin e krizës në veriun e Kosovës. Pse? Sepse rreziku nga një konflikt i armatosur ndërmjet serbëve lokalë dhe qeverisë së Kosovës është pezull. Gjendja ekzistuese nuk mund të mbahet gjatë, pa shpërthyer me incidente.

Read More

Kosovës t’i dalim zot!

KOSOVA (1999-2020) E shkatërruar tërësisht nga diskriminimi afatgjatë dhe lufta dy vjeçare, Kosova përveç lirisë nuk kishte asgjë më 12 qershor 1999. Rruga e Kosovës për ndërtim dhe zhvillim gjatë këtyre dy dekadave ishte shumë e vështirë dhe e penguar jo vetëm nga mungesa e kapaciteteve dhe mundësive ekonomike por

Read More

Greqia dhe Kosova, “armike” me Shqipërinë për shkak të Perëndimit

Qirjakos Micotaqis dhe Albin Kurti, janë dy kryeministra të rajonit, të cilët kanë hyrë në konflikt me qeverinë shqiptare për shkak se kanë humbur betejën me Perëndimin brenda vendit të tyre. Shkruan: Mero Baze Micotaqis, i cili u armiqësua me Edi Ramën dhe Shqipërinë pas 12 majit, kur kandidati i

Read More

“Qytetari më dembel” – Mali i Zi mban garën qesharake që i përshtatet karakterit të shtetasve të saj

Mali i Zi nisi të premten konkursin e tij tradicional “qytetari më dembel” për të vendosur “qytetarin më dembel” në garën “koha e gjumit të gjatë”. Gara tradicionale humoristike e vendit filloi në fshatin Etno të Breznës, që ndodhet afër qytetit të Nikshiqit, me një pjesëmarrje rekord prej 21 personash

Read More

Gazetarja bën një xhiro me Xhulin në veturën e saj luksoze, bëjnë një bisedë goxha atraktive

Finalistja e Big Brother Vip Kosova tashmë e mirënjohur për publikun për jetën e saj luksoze, i ka bërë një xhiro me veturë gazetares së lajmi.net. Ajo ka treguar për preferencat e saja muzikore dhe është shprehur se “krejt e kana ka një histori që vujna”, duke treguar se i

Read More

Të flesh me sytjena: Mirë apo e keqe për shëndetin

Ndërsa disa gra ëndërrojnë të heqin sytjenat e tyre sapo të kthehen nga puna, të tjera i veshin ato 24 orë në ditë. A është i mirë gjumi me sytjena për ne? Në përgjigje të kësaj pyetjeje, kur i referohemi shkencës, mund të themi se nuk ka studime mjekësore që

Read More

Horoskopi për të dielën, 25 shtator 2022

Gjeni më poshtë parashikimin e horoskopit për ditën e diel. Dashi: Meqenëse Hëna është në Virgjëreshë, do të merrni mundësi të reja për të përmirësuar aftësitë tuaja. Kontrolloni temperamentin tuaj. Problemet e financave do të zgjidhen. Të afërmit tuaj mund t’ju ndihmojnë nëse jeni në krizë. Romanca është në zjarr! Do

Read More