“Shqipëria po zgjerohet” – Visar Berisha: Do të kërkojë t’i bashkohet Kosova

Visar Berisha tha se Shqipëria ka me rritë nevojën me u bashku me Kosovën, sepse sipas tij “ka nevojë mi shtri tregjet”. Ai tha se e rëndësishme është që demokracia me funksionu në të dy vendet. “Frikën e vetme e kam që Kosova dhe Shqipëria ende nuk e kanë zhvilluar

Read More

Presidenti i Shqipërisë: Bashkëpunimi me Kosovën duhet të jetë më i ngushtë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka organizuar një pritje në Pallatin e Brigadave në kuadër të 111-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë, ku morën pjesë zyrtarët më të lartë të shtetit. Në fjalën e tij, Begaj pati edhe një mesazh për politikën, duke i kërkuar që të gjejnë kompromisin për t’i

Read More

Osmani pritet nga Begaj në Tiranë: Uron për 28 nëntor shqiptarët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani mori sonte pjesë në ceremoninë zyrtare të 111-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në Pallatin e Brigadave në Tiranë. Ajo me këtë rast ka uruar të gjithë shqiptarët kudo që janë me rastin e kësaj feste të madhe kombëtare. “Kënaqësi të marrë pjesë në

Read More

E dhimbshme: Izbica e Drenicës në hall të madh nga largimi i popullsisë nga fshati

Fshati Izbicë e Komunës së Skënderajt, ishte ndër fshatrat me të prekura nga lufta. Në këtë fshat forcat Serbe kishin kryer një nga masakrat më të tmerrshme gjatë luftës së fundit në Kosovë, shkruan lajmi.net. Por tani ky fshat po preket nga emigrimi masiv i popullsisë. Pas lufte kishte diku

Read More

Kurti tek në mbrëmje shkon për homazhe në Prekaz: Thotë se duhet të sillemi me përgjegjësi institucionale

Pas pjesëmarrjes në ceremoninë shtetërore të ngritjes së flamurit dhe homazheve në “Sheshin e Flamurit” në Vlorë, në shënim të 111-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka bërë homazhe edhe në Prekaz, te Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, ka

Read More

Ekonomia e Gjermanisë po “vdesë”: Numër rekord i kompanive të mëdha po falimentojnë

Ekonomia gjermane po regjistron sërish një valë falimentimesh të kompanive të mëdha, duke iu afruar nivelit të vitit pandemik 2020, sipas një analize të siguruesit të kredive Allianz Trade. Këtë vit, ne kemi përsëri falimentime të kompanive të mëdha që janë në rrugën e duhur për të arritur shifra rekord

Read More

Aksident te rruga C: Lëndohet rëndë një këmbësore

Sot në orët e para të mbrëmjes në rrugën C në kryeqytet pati një aksident. Lajmin për këtë rast e ka konfirmuar zëdhënsja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, shkruan lajmi.net. Ajo it ha lajmi.net se aksidenti ka ndodhë ndërmjet një automjeti dhe një këmbësore. Ahmeti tha po

Read More

NATO garanci sigurie për Ballkanin Perendimorë: I bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë për marrëveshje

Ministrat e Jashtëm të NATO-s, po diskutojnë tensionet në Ballkanin Perëndimor, mes thirrjeve për shtimin e pranisë ushtarake të aleancës për shkak të shqetësimeve se situata e pazgjidhur mes Kosovës dhe Serbisë mund të rrisë paqëndrueshmërinë në rajon. Një përleshje e armatosur ndërmjet policisë së Kosovës dhe një grupi serbësh

Read More

Familjari i Mujë Krasniqit me rrëfim të padëgjuar për heroin e Kosovës

Heroi Mujë Krasniqi ra heroikisht në kufirin shqiptaro-shqiptar më 14 dhjetor 1998. Por një nga familjarët e tij, Vesel Krasniqi rrëfen për lajmi.net momentin e daljes në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës me 28 nëntor 1997, shkruan lajmi.net. Tutje ai tregon edhe për karakterin e heroit Krasniqi. Krasniqi tregon

Read More

E aksidentoi rëndë te rruga C: Vdes në QKUK gruaja 56 vjeçe – Arrestohet shoferi i veturës

Sonte rreth orës 19:00 në një aksident te rruga C, një veturë e kishte lënduar rëndë një këmbësore. Por me të dërguar në QKUK, ajo nuk ka arritë të u mbijetojë plagëve dhe ka vdekur, shkruan lajmi.net. Lajmin e konfirmoi Flora Ahmeti nga Policia e Kosovës. Ajo konfirmoi po ashtu

Read More