Dështimi në KiE sot: Manxhuka i VV’së e gjenë problemin në vitin 2013

Zëdhënësi i partisë në pushtet, Arlind Manxhuka, e ka quajtur të padrejtë që Komiteti i Minsitrave të Këshillit të Europës nuk e futi në agjendën e takimit të sotëm kërkesën e Kosovës për anëtarësim. “Sot u mor një vendim i padrejtë ndaj Kosovës, jo vetëm Qeverisë. Siç tha ministrja Gërvalla,

Read More

Njohësit e politikës tregojnë se cilat janë dallimet e presidentes me qeverinë

Mos-dakordimi për rrugën drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës ndërmjet Presidentes dhe Qeverisë, sipas analistëve politikë përpos që shpërfaq dallimet në këtë proces, ndërlidhet edhe me zgjedhjet e paralajmëruara. Tash kur po afrohen zgjedhjet e rregullta ose edhe të jashtëzakonshme, sipas tyre Kryeministri do të tentojë të sjellë në publik

Read More

“Njerëzit lëviznin” – Rama tregon rastin se përse nuk u ngrit për ta përshëndetur Kurtin

Në disa pamje të dala nga Samiti i Ballkanit Perëndimor në Kotorr të Malit të Zi, u përhapën pretendime se kryeministri Albin Kurti na qenka fyer ca nga homologu i tij nga Tirana. Në lidhje me këtë, kryeministri shqiptar flet në një intervistë ekskluzive për Nacionalen. Njëra prej pyetjeve që

Read More

LDK në koalicion me VV-në? – Flet Arben Gashi

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës Arben Gashi në një intervistë të gjatë për media ka folur për zgjedhjet e parkohshme, takimin e shumë folur ndërmjet kryeministrit të Kosovës Albin Kurti me kryetarin e PDK’së Memli Krasniqi, dështimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, vijat

Read More

Pësuam debakël në KiE, Çitaku: Shkurtpamësi me pasoja të mëdha e të gjata

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka reaguar pas dështimit që Kosova të anëtarësohet në Këshillin e Evropës. Çitaku ka shkruar se kjo ngjarje do të ketë pasoja të rënda e afatgjata për vendin. Ajo ka shkruar se ky ekzekutiv sakrifikoi interesin e qytetarëve për përfitime të tij. Postimi i plotë

Read More

Qeveria merr vendim: Regjistrimi i popullsisë shtyhet deri më 24 maj, diaspora mund të regjistrohet deri më 31 gusht

Qeveria e Kosovës me kërkesë të 11 komunave – Dragash, Prishtinë, Prizren, Drenas, Fushë Kosovë, Skenderaj, Obiliq, Ferizaj, Shtërpcë, Kaçanik dhe Gjakovë – ka miratuar sot vendimin për shtyrjen e afatit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave deri më datën 24 maj 2024. Sipas propozimit të

Read More

Sindikata e Shërbimit të Jashtëm njofton për “Gjendjen alarmante në MPJD“

Shoqata Sindikale e Anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm të Republikës së Kosovës (SHSASHJ) publikisht ka shprehur shqetësimin e vet lidhur me veprimet brenda Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) të cilat, sipas SHSASHJ-së, sistematikisht bien ndesh me parimet e kushtetutshmërisë, ligjshmërisë dhe mos-diskriminimit të anëtarëve të shërbimit të

Read More

“Kosova e meriton të bëhet anëtare e KiE-së“ – Osmani në mbledhjen e Komitetit të Ministrave

Kryediplomati i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, gjatë takimit të Komitetit të Ministrave në Strasburg, ka lobuar për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Duke shtuar se Kosova e meriton të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, Osmani theksoi se anëtarësimi do të ndikojë edhe në stabilitetin e bashkëpunimit.

Read More

Debakli në KiE, Haradinaj: Dështimi në KiE i Kosovës i faturohet vetëm Albin Kurtit

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se mospërfshirja e Kosovës për votim në Këshillin e Ministrave i faturohet vetëm kryeministrit Albin Kurtit. Sipas Haradinajt, kjo për shkak të eksperimenteve që Kurti ka bërë duke dobësuar subjektivitetin e shtetit. “Mospërfshirja e Kosovës për votim në Këshillin e Ministrave, është dështimi

Read More

Sikur s’ka ndodhë asgjë: Pagesat me dinarë vazhdojnë

Posta e Serbisë dhe Kursimorja e Postës e Serbisë, të cilat operojnë në veri të Kosovës, i kanë ndërprerë transaksionet e pagesave në dinarë qysh në fillim të kësaj jave. Këto institucione nuk iu përgjigjën kërkesës së Radios Evropa e Lirë për konfirmimin e kësaj, por gazetarja e REL-it në terren vërtetoi

Read More