“Shqipëria po zgjerohet” – Visar Berisha: Do të kërkojë t’i bashkohet Kosova

Visar Berisha tha se Shqipëria ka me rritë nevojën me u bashku me Kosovën, sepse sipas tij “ka nevojë mi shtri tregjet”. Ai tha se e rëndësishme është që demokracia me funksionu në të dy vendet. “Frikën e vetme e kam që Kosova dhe Shqipëria ende nuk e kanë zhvilluar

Read More

Presidenti i Shqipërisë: Bashkëpunimi me Kosovën duhet të jetë më i ngushtë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka organizuar një pritje në Pallatin e Brigadave në kuadër të 111-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë, ku morën pjesë zyrtarët më të lartë të shtetit. Në fjalën e tij, Begaj pati edhe një mesazh për politikën, duke i kërkuar që të gjejnë kompromisin për t’i

Read More

Osmani pritet nga Begaj në Tiranë: Uron për 28 nëntor shqiptarët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani mori sonte pjesë në ceremoninë zyrtare të 111-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në Pallatin e Brigadave në Tiranë. Ajo me këtë rast ka uruar të gjithë shqiptarët kudo që janë me rastin e kësaj feste të madhe kombëtare. “Kënaqësi të marrë pjesë në

Read More

Kurti tek në mbrëmje shkon për homazhe në Prekaz: Thotë se duhet të sillemi me përgjegjësi institucionale

Pas pjesëmarrjes në ceremoninë shtetërore të ngritjes së flamurit dhe homazheve në “Sheshin e Flamurit” në Vlorë, në shënim të 111-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka bërë homazhe edhe në Prekaz, te Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, ka

Read More

NATO garanci sigurie për Ballkanin Perendimorë: I bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë për marrëveshje

Ministrat e Jashtëm të NATO-s, po diskutojnë tensionet në Ballkanin Perëndimor, mes thirrjeve për shtimin e pranisë ushtarake të aleancës për shkak të shqetësimeve se situata e pazgjidhur mes Kosovës dhe Serbisë mund të rrisë paqëndrueshmërinë në rajon. Një përleshje e armatosur ndërmjet policisë së Kosovës dhe një grupi serbësh

Read More

Përvjetori i Pavarësisë së Shqipërisë: Kurti uron shqiptarët

Kryeministri Albin Kurti ka përgëzuar të gjithë popullin shqiptar kudo që ata janë me rastin e festave të Nëntorit. Ai gjatë ditës ka qëndruar për vizitë në Vlorë, me rastin e 111-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ndërsa në orët e mbrëmjes do të vizitojë Prekazin legjendar të komandantit

Read More

Situata në veri të vendit, ndërhynë Gjermania: Nisë 150 trupa shtesë për Kosovë

Gjermania do të dërgojë edhe 150 trupa shtesë te misioni i NATO-s në Kosovë. Kështu ka bërë të ditur pas takimit të ministrave të Jashtëm të NATO-s, kryediplomatja gjermane Annalena Baerbock. “Paqja shpesh varet nga një fije në Ballkanin Perëndimor. Angazhimet e NATO dhe të BE-së shkojnë dorë për dore.

Read More

111 vjetori i shtetit shqiptar: Ndërtesa e Qeverisë ndriçohet në të kuqe

Me rastin e festave të nëntorit, ndërtesa e Qeverisë së Kosovës është ndriçuar sonte me ngjyrë të kuqe. Gjatë ditës, për nder të 111-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, janë organizuar një sërë ngjarjesh kulturore ,si dhe janë bërë vizita në Prekazin legjendar të Adem Jasharit. Ndërkaq, sonte Filarmonia

Read More

Masi Europa “tigër prej letre”, Gërvalla shkon në Afrikë: Do të marrë pjesë në një forum për paqe dhe siguri

Shefja e diplomacisë kosovare Donika Gërvalla, mori pjesë në hapjen solemne dhe panelin e nivelit të lartë në Forumin Ndërkombëtar për Paqe dhe Siguri, i cili po mbahet në Senegal. Panelistët e parë ishin presidenti senegalez, Macky Sall, presidenti i Mauritanisë, Mohamed Ould Ghazouani, kryeministri i Guinea-Bissaut, Geraldo João Martins

Read More

Pasi takoi ministrat e NATO’së, flet Borrell: Do të sigurojmë stabilitet në veri të Kosovës dhe kufirin me Serbinë

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, pas takimit me ministrat e jashtëm të NATO-s të martën në Bruksel, ka deklaruar se anëtarët e Bashkimit Evropian janë të angazhuar për paqe në Ballkanin Perëndimor. Ai në një video-adresim në rrjetin social X, ka thënë se KFOR-i dhe EULEX-it do të vazhdojnë

Read More