Arrin Iphone 15 Pro Max në Kosovë, Mobishop Lila e sjell i pari

Ka arritur tashmë në Kosovë edhe prodhimi më i ri i versionit Iphone të kompanisë Apple, Iphone Pro Max. Këtë e ka sjellur “Mobi Shop Lila” me seli në Podujevë, përcjell lajmi.net. Nga kjo kompani tashmë është publikuar edhe videoja e hapjes së telefonit të parë të këtij lloji në

Read More

Kush ishte Riza Lushta ?

Websiti “tuttojuve.com” qe eshte webi me popullor per tifozet bardhezinj, dhe mjaft i afert si me tifozet, por edhe me ultrasit ne rubriken e perjavshme “Heronjte bardhezinj” kete jave ia ka kushtuar futbollistit shqiptare, Riza Lushta. TWebsiti “tuttojuve.com” qe eshte webi me popullor per tifozet bardhezinj, dhe mjaft i afert

Read More

Kush ishte Azem Hajdari ?

Azem Shpend Hajdari u lind më 11 mars të vitit 1963,në Tropojë dhe vdiqmë 12 shtator të vitit 1998,i vrarë në një atentat të organizuar,paraselisë së Partisë Demokratike të Shqipërisë,në Tiranë. Heroi i Demokracisë,sikur dora e krimit të tregohej më e mëshirshme dhe të mos e ndante nga jeta, para

Read More

Kush ishte Dritero Agolli ?

Dritëro Agolli lindi në Menkulas të Devollit. Pasi mori mësimet e para në vendlindje, vazhdoi gjìmnazin e Gjirokastrës, një shkollë me mjaft traditë. Studimet e larta për letërsi i mbaroi në Petërburg. Ka punuar shumë kohë gazetar në gazetën e përditshme “Zëri i popullit”, dhe për shumë vjet ka qenë Kryetar i Lidhjes

Read More

KUSH ISHTE ILIR KONUSHEFCI ?

Ilir Halit Konushefci u lind me 20 qershor te vitit 1969 ne fshatin Lluge. Ishte femija i trete i Halitit dhe nenes Nazmie. Ishte i martuar me Luljeta Ramadanin nga Ferizaj. kane nje vajze – Nertilen. Femijerine e kaloi ne fshatin e lindjes. Shkollen fillore e kreu ne fshatin Lluzhan,

Read More

Biografia e legjendës Fadil Vokrri

Ndarja para kohe nga jeta e Fadil Vokrrit ishte një lajm tronditës jo vetëm për futbollin kosovar. Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, në moshën 57-vjeçare, i lindur me 23 qershor, 1960. Këtë e ka konfirmuar për Gazetën Express person i afërt me Vokrrin. “Besohet të ketë

Read More

Abdyl Frasheri

Abdyl Frashëri lindi në vitin 1839 në fshatin Frashër të Permetit në Shqipëri dhe vdiq më 23 tetor të vitit 1892 në Stamboll, të Turqisë. Ishte patriot demokrat i shquar, një nga ideologët përparimtarë të Rilindjes Kombëtare dhe një nga udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit.

Read More

Dosja e tradhtisë së Esat Pashë Toptanit

Esad Pasha, u lind më 13 qershor 1863, në Tiranë, në një familje të vjetër dhe të pasur çifligare tiranase. Ai ishte i biri i Ali bej Toptanit, pinjoll i banorëve të parë të Tiranës. Në historikun e kryeqytetit fisi Toptanëve zë një vend të konsiderueshëm, si protagonistë të përpjekjeve

Read More

Kush ishte Agim Ramadani ?

Agim Ramadani ka lindur më 3 maj të vitit 1963 në Zhegër të Gjilanit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen, drejtimi ekonomik, në Gjilan. Qysh si nxënës i shkollës fillore kishte shfaqur prirje për fjalën artistike dhe shije për art e humor. Si nxënës ishte i dalluar

Read More

Kush ishte Abdyl Frashëri ?

Abdyl Frashëri u lind në vitin 1839 në fshatin Frashër, Shqipëri dhe vdiq më 23 tetor të vitit 1892 në Stamboll, Turqi ishte patriot demokrat i shquar, një nga ideologët përparimtarë të Rilindjes Kombëtare dhe një nga udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit. Lindi në Frashër

Read More